graikova@iees.bas.bg +359 2 979 63 97
Дейности по проекта

Иновативни презареждаеми цинк-въздушни клетки

Начало >Дейности по проекта

Дейности

Разработването на иновативен дизайн на презареждаема цинк-въздушна клетка с безвъглероден газо-дифузионен електрод с повишено време на живот (брой цикли) с определена зона на приложимост - акумулиране на възобновяема енергия от фотоволтаици, дефинира специфични изисквания към характеристичните параметри (заряд/разрядни токове, дълбочина на разряд и др.).

Работната Програма на проекта е амбициозна и макар че основните научни задачи са предимно с фундаментален характер, тяхното решение касае директно разработването на нова генерация цинк-въздушни батерии, към които има подчертан интерес не само на Европейско ниво, но също така и от Българската индустрия.

Изследователските задачи на Програмата са разпределени в четири Работни Пакета:

1

РАБОТЕН ПАКЕТ: Разработване на безвъглероден газо-дифузионен електрод за цинк-въздушна клетка

Дейност 1.1. Изработване на „вътрешен стандарт“ (ВС) за безвъглероден газо-дифузионен електрод.

Дейност 1.2. Разработване на БГДЕ с невъглероден газо-дифузионен слой чрез замяна на въглерод-базирания материал с „монолитен“ керамичен бифункционален материал, получен чрез горещо пресоване.

Дейност 1.3. Разработване на „монолитен“ невъглероден БГДЕ на базата на оксидни катализатори с перовскитна структура получени по керамична технология.

Дейност 1.4. Разработване на невъглероден БГДЕ на базата на композит от бифункционален катализатор (Со3О4, Ni22O3) и наноразмерен никел чрез in situ редукция на никелови соли.

2

РАБОТЕН ПАКЕТ: Разработване на цинков електрод за цинк-въздушна клетка

Дейност 2.1. Изработване на „вътрешен стандарт“ съответстващ на най-съвременните постижения.

Дейност 2.2. Разработване на подобрен вариант на цинков електрод.

Дейност 2.3. Тестване на цинковия електрод в конфигурация на полуклетка.

3

РАБОТЕН ПАКЕТ: Иновативни подходи за структурно охарактеризиране и електрохимично тестване в конфигурация на полуклетка и цяла клетка

Дейност 3.1. Разработване на подходи за реализиране на ускорени електрохимични тестове.

Дейност 3.2. Разработване на методика на Диференциален анализ на съпротивлението (ДАС) за оценка на скоростта на деградация на електроди и клетка.

Дейност 3.3. Определяне кристалната структура на материали с каталитични свойства по отношение на процесите на редукция/окисление на кислород.

4

РАБОТЕН ПАКЕТ: Асемблиране и тестване на презареждаема цинк-въздушна клетка

И два работни пакета извън тези, касаещи реализирането на изследователските задачи:

5

РАБОТЕН ПАКЕТ: Разпространение на знания и информация между участниците в проекта и извън проекта

Дейност 5.1. Разработване и поддържане на уеб-сайт на проекта (на английски).

Дейност 5.2. Провеждане на периодични вътрешни семинари и Работни срещи за обмен на информация и знания касаещи мултидисциплинарния характер на проекта.

Дейност 5.3. Планирана публикационна дейност и участие в национални и международни научни форуми с цел обмен на информация и академично развитие на участниците в проекта.

6

РАБОТЕН ПАКЕТ: Управление

Дейност 6.1. Създаване на структура за управление на проекта за осигуряване на ефективна координация.

Дейност 6.2. Научен, административен и финансов мениджмънт.

Рaботни пакети 1 и 2: Двата пакета се разработват паралелно. Те имат идентична по генерална стратегия дейност, насочена към изследване и разработване на двата основни компонента на цинк-въздушната клетка – електродите. При наличието на вътрешни стандарти (след 6 мес.) ще бъдат разработени в паралел и тествани 3 варианта за безвъглероден газо-дифузионен електрод: ГДЕ получен по керамична технология: студено пресоване и синтероване; получен чрез горещо пресоване и композитен ГДЕ на база катализатор (СО3О4; NiCO2O4) и Ni, получен чрез химична редукция.

Дейностите ще преминат през три оптимизационни цикъла “изработване – охарактеризиране/тестване/анализ”. След 18-ти месец електрохимично охарактеризиране и тестване ще продължи и в конфигурация на цяла клетка в РП4 с най-добрите електроди.

В Работен пакет 3 и 2 се организират и/или разработват иновативни изследвания за електрохимично охарактеризиране на образците изготвяни в РП 1 и РП2. Целта е да се разработят алгоритми, които да осигурят надеждна информация за изучаването на деградационните механизми, от които зависи жизненият цикъл на клетката, в т.ч. и на нейните компоненти. Времето на живот се определя експериментално чрез броя заряд/разрядни цикли. При стандартни тествания с ниски токове, симулиращи реалните условия, тестванията ще са проблемни поради голямата продължителност на експериментите. В Работната програма на ИНОВИ е заложено ускорение чрез повишаване на токовите плътности. Условията на ускорените тестове не бива да предизвикват необратими промени в системата. Задачата е: (1) да се установят допустимите експериментални условия, при които ускореното тестване няма да промени състоянието на системата и (2) да се изготвят протоколи за тествания на двата електрода (в конфигурация на полуклетка) и на цяла клетка. Експериментална верификация ще бъде извършвана върху вътрешните стандарти.

За оценка времето на живот и състоянието на здраве, както и надеждна информация за мехнизмите на деградация ще бъде използван друг алгоритъм, т.н. “Анализ на Диференциалното съпротивление (AДР)”, базиран на комбинацията от иновативен анализ на волт-амперните (i-V) характеристики и импедансен анализ в специфично подбрани работни точки. Методът се развива от ИЕЕС и е апробиран за горивни клетки. В рамките на ИНОВИ той ще бъде апробиран за батерии, където условията на измерване за получаване на сравнителна информация трябва да бъдат съобразени със състоянието на зареденост на системата цинк-въздух.

Бифункционалните катализатори ще бъдат изследвани на атомарно ниво чрез техниките на неутронно разсейване, които осигуряват уникална информация за структурите и динамиката на молекулните процеси при катализ и имат връзка с много от най-важните и актуални каталитични системи и процеси, включително микропорести и нано- структурирани катализатори. Особено внимание ще бъде отделено на използваните оксидни катализатори с перовскитна структура, които за първи път се адаптират от ТОГК, поради което отсъства информация за тяхното приложение за обратими клетки цинк-въздух. Предвижда се определяне на кристалната структура на подбраните катализатори като изходни материали и като компоненти, т.е. след подлагане на технологични операции и оценяване на каталитичната ефективност.

Изследванията в Работен пакет 4 започват през месец 19 и са на ниво цяла клетка с използване на оптимизираните до момента в РП 1 и 2 електроди. Задачата е да бъдат изучени процесите на деградация при заложени две групи работни параметри: (1) архитектурата на клетката (Дейност 4.1) и (2) скорост на заряд/разряд и дълбочината на разряд (Дейност 4.2). Изследванията включват микроструктурно и електрохимично охарактеризиране с акцент върху методите развити в РП 3. Предвиждат се два оптимизационни цикъла “изработване/охарактеризиране/тестване/анализ” за най-добрата комбинация от параметри, получена след първия цикъл от изследвания.

През последните години се полагат усилия за сливане на областта на характеризиране на катализатора с тестване на активност/селективност чрез разработване на методи за in situ/operando охарактеризиране, които осигуряват както структурна, така и кинетична информация за катализатори с висока повърхност. Тази потенциална възможност е извън задачите на ИНОВИ, но имайки предвид интереса към обектите от страна на Изследователските центрове, може да бъде поставено начало за следващи дейности.

План-график на вътрешни междинни продукти

Работен Пакет/месец 01-03 04-06 07-09 10-12 13-15 16-18 19-21 22-24 25-27 28-30 31-33 34-36
РП1
Безвъглероден ГДЕ
                       
РП2
Цинков електрод
                       
РП3
Иновативни подходи
                       
РП4
Цинк-въздушна клетка
                       
РП5
Разпространение
                       
РП6
Управление