Институт по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС) е създаден преди 50 години като център за фундаментални и приложни изследвания в областта на електрохимията и електрохимичните източници на тока с мисия да съдейства на българската батерийна индустрия, която по това време е тясно специализирана в оловни акумулатори. Както бе вече споменато, само 4 години след основаването си, Институтът демонстрира уникалните възможности на системата цинк-въздух, а през 1982-1984 г. разработва и внедрява първични литиеви батерии (четвърти в света). Днес ИЕЕС работи в две основни тематични направления – батерии и горивни клетки, прилагайки успешно фундаменталните постижения на електрохимията за разработване на иновативни електрохимични системи и развитие на нови научни направления, осигурява научна експертиза на национално и международно ниво, подготвя и изгражда висококвалифицирани специалисти и учени. От 2014 г. ИЕЕС е член на Съвместно предприятие „Горивни клетки и водород“ (FCH JU) и на Европейския енергиен изследователски алианс (EERA). Научната стратегия на ИЕЕС е ориентирана към трайно интегриране в Европейското изследователско пространство, а днес мисията му е да съдейства за преодоляване на фрагментацията на Българското изследователско пространство. ИЕЕС координира Национална разпределена инфраструктура „Съхранение на енергия и водородна енергетика“ и е базова организация на Българската асоциация по горивни клетки, водород и акумулиране на енергия. Научната политика на ИЕЕС следва идеята за комбиниране на традиция с иновации, ярко доказателство за което е тематиката “цинк-въздух”. Тематичният и експертен капацитет на Института е ориентиран към иновативни и актуални Европейски и национални приоритети:
Към екипа на ИЕЕС са привлечени експерти от Института по катализ на БАН, чиято експертиза ще бъде използвана за т.нар. „мек“ метод на in situ редукция на никелова сол за по-добро хомогенизиране на никел в бифункционалния катализатор (Со3О4 или NiCo2О3).
Освен отличната апаратурна и инфраструктурна база (НИ СЕВЕ, https://niseve.iees.bas.bg) и висока експертиза, Консорциумът на ИНОВИ има добър опит в съвместната работа по проекти.
Сътрудничеството на ИЕЕС с DLR датира от 2008 г. с организирането на образователен семинар за млади учени в София по материали за енергетиката и електрохимични методи за тяхното охарактеризиране в рамките на проекта АЛЕНЕС, последван от серия Европейски проекти със съвместно участие: IDEAL-CeLL, ENDURANCE, ZAS. В рамките на проект ИМООД (ДФНИ Е 02/3 от 12.12.2014 г. на ФНИ) бе сформиран един много успешен консорциум между ИЕЕС, ИК и ИЯИЯЕ с представител проф. Кирил Крежов.
Институтът по електроника (ИЕ) на БАН провежда фундаментални и приложни изследвания в научното направление „Нанонауки, нови материали и технологии”, като изследванията са насочени към развитието на нови приоритетни направления на съвременната електроника: наноелектроника, нано- и микро-фотоника, биофотоника, сензори, нови материали, оптични и микровълнови технологии. ИЕ-БАН разполага със специалисти по моделиране и статистическа обработка на експериментални данни. ИЕ-БАН има добре оборудвана химическа лаборатория за синтез на магнитни материали, апаратура за спин-спрей пиролиза, високотемпературни тръбни пещи до 1500°С позволяващи използването на различни газове в процеса на термична обработка, ултразвуков хомогенизатор VCX750 Ultrasonic Processor, микровълнова апаратура - скаларен анализатор на вериги Hewlett Packard 8756 A. Колективът на ИЕ-БАН по проекта е от лаборатория „Жиромагнитна електроника” (ЖМЕ). Разработени са редица методи на основата на “меката” химия (съутаяване и микроемулсия) за получаване на наноразмерни оксиди, дебели и тънки слоеве и композити. Натрупан е опит и в областта на характеризирането на материали – обемни, прахове, композити, дебелослойни и тънкослойни структури като се прилагат съвременни изследователски методи, включително методите на неутронно разсейване. В голямата си част създаваните материали са били за нуждите на микровълновата техника, особено за използването им като микровълнови абсорбери.
Чуждестранни участници, привлечени към проекта Институт по инженерна термодинамика към Националния център за аеронавтика и космически изследвания (DLR), Германия са една от водещите институции по батерии. Проф. Норберт Вагнер е ръководител на секция Батерийни енергийни технологии. Той създаде специализирана модерно оборудвана лаборатория за разработване на батерии литий-въздух. Компетенциите са както по изготвяне, така и по електрохимично тестване на батерии. Проф. Вагнер бе лидер на Работен пакет в проекта ZAS и се ползва с изключително висок престиж в областта на технологиите за акумулиране на енергия от ВЕИ.